Materiały budowlane

Można jednak przedłużyć ten czas o kilka dodatkowych dób, jeśli warunki są wyjątkowo niesprzyjające, lub gdy użyty przez nas materiał zawiera środki utrudniające wiązanie i wysychanie, wówczas aranżacja wnętrz trochę się przesunie w czasie.
W zimie natomiast z reguły beton twardnieje wolniej, więc jeśli jesteśmy zmuszeni do wykonywania wylewek o tej porze roku, najlepiej użyć specjalnych materiałów, przeznaczonych do nakładania w zimie, które mają wysoką temperaturę hydratacji. Zimowe betony powinny zawierać więcej cementu niż normalne, natomiast mniejszą ilość wody i kamień też w mniejszej ilości.
Ważne jest, by były mniej „płynne” – ułatwi to wiązanie. Warstwę należy również chronić przed zimnem, gdyż zamarzająca w nim woda może doprowadzić do uszkodzeń. Sprawdzi się nakładanie płacht styropianu czy wełny mineralnej. Można również ogrzewać beton za pomocą nagrzewnicy, trzeba jednak pamiętać, by nie doprowadzić z kolei do przegrzania i przesuszenia, gdyż wtedy wylewka zacznie po prostu pękać.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.